Tech

Konkurs Chopinowski: 23 pianistów w kolejnym etapie. Jeden z Polaków zrezygnował tuż przed występem

Konkurs Chopinowski: 23 pianistów w kolejnym etapie. Jeden z Polaków zrezygnował tuż przed występem

Organizatorzy XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie poinformowali, że do trzeciego etapu zmagań zakwalifikowało się 23 pianistów. W czołówce znalazło się sześciu Polaków. Z rywalizacji w drugim etapie, ze względów zdrowotnych zrezygnował Marcin Wieczorek.

"XVIII Konkurs Chopinowski jest już na półmetku! Podczas trwającego od 9 do 12 października II etapu wysłuchaliśmy 45 pianistów.Decyzją Jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń do III, przedostatniego etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego zakwalifikowało się 23 uczestników reprezentujących 11 krajów" - poinformował na Facebooku Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Pełna lista pianistek i pianistów zakwalifikowanych do trzeciego etapu konkursu:

1. Piotr Alexewicz, Polska2. Leonora Armellini, Włochy3. J J Jun Li Bui, Kanada4. Michelle Candotti, Włochy5. Yasuko Furumi, Japonia6. Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia7. Avery Gagliano, Stany Zjednoczone8. Martin Garcia Garcia, Hiszpania9. Eva Gevorgyan, Rosja/Armenia10. Nikolay Khozyainov, Rosja11. Su Yeon Kim, Korea Południowa12. Aimi Kobayashi, Japonia13. Mateusz Krzyżowski, Polska14. Jakub Kuszlik, Polska15. Hyuk Lee, Korea Południowa16. Bruce (Xiaoyu) Liu, Kanada17. Szymon Nehring, Polska18. Kamil Pacholec, Polska19. Hao Rao, Chiny20. Miyu Shindo, Japonia21. Kyohei Sorita, Japonia22. Hayato Sumino, Japonia23. Andrzej Wierciński, Polska

Rezygnacja Marcina Wieczorka

Nieco wcześnie organizatorzy poinformowali o rezygnacji z rywalizacji jednego z polskich pianistów. Marcin Wieczorek miał wystąpić na scenie Filharmonii Narodowej o godzinie 20.10, tuż po występie reprezentującego Kanadę Bruce’a (Xiaoyu) Liu. Gdy miał rozpoczynać swój występ, ogłoszono informację o jego wycofaniu się z rywalizacji z przyczyn zdrowotnych. Wiadomość ta pojawiła się także na oficjalnej stronie Konkursu. Organizatorzy nie podali więcej szczegółów.

Pochodzący z Radomia pianista miał zagrać Balladę G-moll z opusu 23, Etiudę C-moll z opusu 10, trzy walce z opusu 34 – As-dur, a-moll i F-dur oraz Poloneza As-dur opus 53.

We wtorek w konkursie miało wystąpić czterech polskich pianistów znajdujących się w wąskim gronie jedenastu uczestników ostatniego dnia przesłuchań II etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W sumie do drugiego etapu zakwalifikowało się aż 45 artystów, a w tym dziewięciu pianistów z Polski. Dyrektor konkursu Artur Szklener mówił w ubiegłym tygodniu, że jury jednogłośnie zdecydowało, żeby zakwalifikować więcej pianistów do kolejnego etapu. - Chcieli w ten sposób zamanifestować swoją ocenę bardzo wysokiego poziomu artystycznego uczestników Konkursu Chopinowskiego - powiedział.