Tech

„Król tygrysów". Czy sukces pierwszej odsłony serialu jest do powtórzenia?

„Król tygrysów

Pierwszy sezon „Króla tygrysów” był niespodziewanym hitem. Serial dokumentalny poświęcony amerykańskim hodowcom wielkich kotów pojawił się na platformie w marcu 2020 roku. Na całym świecie zamknięci w domach ludzie z mieszaniną przerażenia i fascynacji oglądali historię o Ameryce, jakiej jeszcze nie znali – biednej, kuriozalnej i pełnej przemocy. Teraz twórcy serialu powracają z pięcioma dodatkowymi odcinkami. Pytanie tylko, czy mają nam coś jeszcze do powiedzenia?

Tekst publikujemy w ramach serii „Odlot. Magazyn Kulturalny”, wspólnego cyklu o kulturze dla subskrybentów Newsweeka i Mediaklubu. Więcej tekstów „Odlotu” znajdziesz, klikając w link.

Nie da się ukryć, że przed drugim sezonem serialu stało trudne zdanie. Pierwszy osiągnął zupełnie niespodziewany sukces, ale też – dystrybucja odbywała się w bardzo specyficznych warunkach. Obecnie ucieczka do szalonego świata właścicieli prywatnych zoo nie jest nam już tak potrzebna. Jednocześnie bohaterowie serialu stali się sławni, a o ich życiu prywatnym i przebiegu spraw sądowych zaczęły informować media. Tym samym zniknął element zaskoczenia i odkrywania zupełnie nowych wiadomości. Wiele z informacji, które poznajemy w drugim sezonie, pojawiły się wcześniej w mediach.

Element amerykańskiego folkloru

W pierwszym odcinku serii twórcy rozliczają się z tym, jak popularność historii wpłynęła na losy przedstawionych w niej bohaterów. Poza krótką analizą fenomenu „Króla tygrysów” pojawia się też ważny wątek – wysiłków, by zapewnić odsiadującemu wyrok Joe Exoticowi prezydenckie ułaskawienie. Ten pierwszy odcinek jest bez wątpienia najciekawszy w całym sezonie – pokazujący, jak bardzo ta szalona historia o dzikich zwierzętach i jeszcze dzikszych ludziach wpisała się w amerykański folklor. Przyglądając się temu, jak jeden z wielbicieli historii obkleja swój samochód zdjęciami Exotica, można dojść do wniosku, że twórcom serialu udało się wykreować nowego bohatera ludowego.

W kolejnych odcinkach serial wraca do wątku, który wywołał największe emocje przy emisji pierwszego sezonu. Chodzi o sprawę Carole Baskin i pytania – czy zamordowała swojego męża (a jego ciało rzuciła na pożarcie dzikim kotom). Przez dwa odcinki twórcy dokumentu prowadzą własne śledztwo, starając się odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście doszło do morderstwa, czy też milioner uciekł do Kostaryki – co wydaje się dużo bardziej prawdopodobnym rozwiązaniem. Ten wątek może budzić najwięcej wątpliwości. Sama Carole Baskin nie zgodziła się udzielić wywiadu do drugiego sezonu (przerażona tym, ile agresji pod jej adresem pojawiło się po sezonie pierwszym), a teraz pozywa Netflix za wykorzystanie w dokumencie jej nagrań z YouTube.

Serial zamyka powrót do dwóch głównych wątków – tego, jak prywatne zoo w Stanach traktują dzikie zwierzęta, a także pytanie czy Joe Exotic rzeczywiście planował zabójstwo Carole Baskin, za które został skazany. Zwłaszcza w czwartym odcinku wracamy do przedziwnego świata hodowców dzikich zwierząt, gdzie obok lekkomyślności, okrucieństwa i nałogów pojawiają się np. pomysły połączenia zoo i klubu ze striptizem. To chyba najmocniejszy moment serii, bo znów możemy podglądać świat, którego nie znamy i nie jesteśmy w stanie zrozumieć, jak takie rzeczy w ogóle mogą mieć miejsce. Sama sprawa Joe kończy się swoistym cliffhangerem – co zapowiada być może kolejny sezon tej historii.

Kolejne skandale i zapomniane zwierzęta

Mimo że twórcy starają się powtórzyć sukces oryginału, to drugi sezon nie budzi już takich emocji. O ile oglądając pierwszy sezon mieliśmy wrażenie podróży coraz głębiej w przedziwny świat bezprawia i szaleństwa, o tyle drugi sezon nie umie stworzyć podobnej atmosfery. Wręcz przeciwnie – można dojść do wniosku, że twórcy zupełnie stracili z oczu te elementy produkcji, które wnosiły jakąś dodatkową wartość. Kwestia fatalnych warunków, w których przetrzymywane są wielkie koty, schodzi na drugi plan wobec sensacyjnych wątków, które rozpalają emocje widowni. Zwłaszcza to, jak seria traktuje Carole Baskin, wciąż powracając do wątku morderstwa (na które nie ma żadnych dowodów), stawia pod znakiem zapytania intencje twórców. Czy rzeczywiście zależy im na jakichkolwiek faktach, czy raczej na wysokiej oglądalności?

Przyglądając się drugiemu sezonowi „Króla tygrysów”, można dojść do wniosku, że sukces pierwszej odsłony serialu jest nie do powtórzenia. Nie siedzimy już w domach na początku pandemii, starając się nie myśleć o otaczającym nas świecie. Także bohaterowie stracili swoją siłę przyciągania – znamy już ich schemat zachowań, kolejne szalone pomysły czy tragiczne historie przestają nas szokować. Poznaliśmy to nieznane wcześniej oblicze Stanów i teraz możemy co najwyżej zastanawiać się – co jeszcze ciekawego się wydarzy. Serial w swojej drugiej odsłonie stracił ten element niemal etnograficznej wyprawy w świat ludzi biednych, uzależnionych, rozpaczliwie podążających za swoją wizją amerykańskiego snu. O ile pierwszy sezon mówił dość dużo tym, czym jest współczesna Ameryka, o tyle drugi ma głównie zaspokoić ciekawość nałogowego widza kablówki. Pod wieloma względami jest atrakcyjny (dużo się w nim dzieje), ale można też dostrzec pewne wyrachowanie twórców, którzy już dobrze wiedzą, które wątki najbardziej interesują widzów. Najbardziej żal zwierząt, które już zupełnie wypadły na margines, a ich zdrowie i bezpieczeństwo okazuje się ponownie dużo mniej ciekawe, niż kolejne skandale z udziałem ich opiekunów.

Czytaj też: Kalina Jędrusik żyła jak chciała, i był w tym seks