Tech

"Mamy pierwszego arcybiskupa wśród sołtysów i pierwszego sołtysa wśród arcybiskupów"

Arcybiskup senior Sławoj Leszek Głódź, który musiał opuścić w kwietniu swoją rezydencję w Gdańsku, został właśnie sołtysem w Piaskach. To część jego rodzinnej Bobrówki na Podlasiu. Nie miał konkurentów. Głosowało na niego dziewięć osób. Czyli wszyscy, którzy poszli na wybory.

Piaski to część Bobrówki w gminie Jaświły (woj. podlaskie). W połowie czerwca odbyły się tam wybory uzupełniające na sołtysa, po tym jak – sprawujący tę funkcję od 2010 roku - Edward Klisz złożył rezygnację. Jedynym kandydatem na jego miejsce był arcybiskup senior Sławoj Leszek Głódź.

– Uprawnionych do głosowania było 36 osób. Nowy sołtys wybrany został jednogłośnie przez dziewięć osób, które przyszły na wybory. Mamy więc pierwszego arcybiskupa wśród sołtysów i pierwszego sołtysa wśród arcybiskupów – mówi Marek Jarosz, zastępca wójta gminy Jaświły.

Może się pojawić na sesji rady gminy

Arcybiskup został wybrany sołtysem w wyniku wyborów uzupełniającychUrząd gminy Jaświły

Dodaje, że na 29 czerwca planowana jest sesja rady gminy. – Możemy się więc spodziewać, że nowy sołtys się na niej pojawi – zaznacza zastępca wójta.

Co ciekawe, arcybiskup Głódź nie zgodził się na razie na publikację swojego maila i telefonu komórkowego na stronie internetowej gminy. Kontakt jest możliwy tylko za pośrednictwem urzędu gminy w formie listów.

Arcybiskup musiał opuścić rezydencję w Gdańsku

Przypomnijmy, że arcybiskup powrócił na stałe do swej rodzinnej Bobrówki po tym, jak musiał opuścić rezydencję w Gdańsku. To pokłosie marcowego komunikatu Nuncjatury Apostolskiej, z którego wynika, że Stolica Apostolska postanowiła arcybiskupa seniora ukarać za zaniedbania "w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich, oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem archidiecezją". Jak czytamy w komunikacie, przeprowadzone przez Stolicę Apostolską postępowanie zostało podjęte w następstwie formalnych zgłoszeń. Papież Franciszek zajął się sprawą z własnej inicjatywy i na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Były metropolita gdański otrzymał nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską oraz zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie tej archidiecezji. Musi też z osobistych funduszy wpłacić odpowiednią sumę na rzecz Fundacji św. Józefa "z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć".

Pozbawiony honorowego obywatelstwa

W kwietniu białostocka rada miasta pozbawiła arcybiskupa Głódzia tytułu honorowego obywatela miasta.

– Honorowym obywatelem miasta może być osoba nieskazitelna. Arcybiskup miał swój styl sprawowania swoich różnych funkcji. Już wtedy nie godziłem się z tym stylem. Był to bowiem styl autorytarny. Jeśli jednak wchodzi w grę tuszowanie pedofilii, czyli inaczej mówiąc ochrona przestępców, to również jest to przestępstwo ścigane z kodeksu karnego. Miejmy nadzieję, że organy państwa tego nie pominą – stwierdził podczas sesji prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Google Maps