Tech

Nowe murale na Bielanach. Mają upamiętnić Korę i Krystynę Sienkiewicz

Nowe murale na Bielanach. Mają upamiętnić Korę i Krystynę Sienkiewicz

Obie mieszkały na Bielanach, obie przy Płatniczej. Bielańscy urzędnicy poinformowali o planach wymalowania nowych murali, upamiętniających Korę i Krystynę Sienkiewicz.

- Przy Żeromskiego 44/50, na ścianach szczytowych budynku powstaną dwa murale upamiętniające Korę i Krystynę Sienkiewicz - poinformował w sobotę burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk. Jak dodał, prace przy projekcie ruszyły rok temu. W inicjatywę zaangażowane były rodziny artystek oraz stołeczny konserwator zabytków. Projekty obu murali wyłoni komisja konkursowa, w której zasiadają m.in. Kuba Sienkiewicz i Kamil Sipowicz. Obrady zaplanowano pod koniec kwietnia.

"Muzyka Kory jest ponadczasowa. Nie ma chyba nikogo, kto nie zna "Krakowskiego spleenu", "Róży" czy "Wyjątkowo zimnego maja", które artystka nagrała z grupą Maanam. Tak samo nie ma chyba nikogo, kto nie zna Krystyny Sienkiewicz. Jej kreacje aktorskie bawią kolejne pokolenia, a film "Rzeczpospolita babska" ma status kultowego. Obie artystki mieszkały na Bielanach. I to przy tej samej ulicy Płatniczej" - przypomina burmistrz Bielan.

Kolejny mural dla Kory

W 2018 roku informowaliśmy, że w centrum stolicy powstał mural upamiętniający Korę. Dzieło z wizerunkiem artystki będzie zmieniało się wraz z porami roku. Mural znajduje się na ścianie budynku przy Nowym Świecie 18/20. Zaprojektował go Bruno Althamer, a wykonaniem zajęły się artystki z agencji muralowej Redsheels.

Nietypowy mural dla Kory. Będzie się zmieniał jak pory roku

wideo 2/2