Tech

Pełnia Księżyca we wrześniu. Za nami ostatnia pełnia tego lata

Pełnia Księżyca we wrześniu. Za nami ostatnia pełnia tego lata

Pełnię Księżyca można było podziwiać na niebie w nocy z poniedziałku na wtorek. Pełnia we wrześniu nazywana jest między innymi Księżycem Żniwiarz lub Księżycem Kukurydzianym. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia okazale wyglądającego Srebrnego Globu.

Wrześniowa pełnia Księżyca nastąpiła w tym roku w nocy z 20 na 21 września. 100 procent tarczy naszego naturalnego satelity było widoczne o godzinie 1.54.

Pełnia Księżyca we wrześniu

Dla ostatniej letniej pełni Księżyca używa się różnych nazw. To między innymi Księżyc Żniwiarzy, Jęczmienny Księżyc, Kukurydziany Księżyc, bywa także nazywana Pełnią Zbiorów lub Plonów.

Skąd takie określenia? Nazwa wrześniowej pełni wywodzi się z kultury starożytnych Egipcjan i była oznaką nadchodzącej pory deszczowej, która kończyła półroczny okres suszy. Wtedy wylewał Nil, co umożliwiało uprawę roślin wzdłuż rzeki. Uważa się, że pomagała rolnikom, którzy w jej wyjątkowo jasnym świetle kończyli zbieranie plonów. Spowodowane jest to tym, że Księżyc wschodzi w momencie, gdy Słońce zapada. Dlatego odbija maksymalnie dużo światła słonecznego, nadto przesuwa się całą noc nad horyzontem.

Starożytne kultury z całego świata na podstawie wegetacji roślin, zachowań zwierząt lub na podstawie warunków pogodowych nadawały nazwę każdej pełni.

Pełnia Księżyca Żniwiarzy