Tech

"Podwyższony poziom radiacji" na składowisku odpadów na Radiowie

Strażacy interweniowali w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów "Kampinoska", gdzie stwierdzono podwyższony poziom promieniowania. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania twierdzi, że to rad, ale uspokaja: nie ma zagrożenia dla otoczenia.

Chodzi o zakład przy ulicy Kampinoskiej 1.

- Potwierdzamy, że dostaliśmy zgłoszenie o promieniowaniu. Na miejscu była grupa chemiczna, która dokonała pomiaru i potwierdzono podwyższony poziom. Pracownicy sortowni zostali o tym poinformowani, mają zająć się zabezpieczeniem i utylizacją tych materiałów - przekazał nam przed południem Łukasz Płaskociński ze stołecznej straży pożarnej.

"Zamknięte w odizolowanym pomieszczeniu"

Do sprawy odniosło się MPO. "Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (...) potwierdza, że do instalacji przeładunku ONR-7 Kampinoska w Warszawie trafiły odpady, wśród których znalazł się jeden worek ze zmieszanymi odpadami komunalnymi, wykazującymi podwyższony poziom radiacji" - czytamy w komunikacie przesłanym przez Jakuba Turowicza z MPO po godzinie 13.

"Dostarczone odpady zdeponowano w wydzielonym, odgrodzonym obszarze. Następnie poddano je badaniom przy pomocy monitora skażeń radioaktywnych EKO-C. Odseparowane odpady zostały umieszczone w stalowym pojemniku i zamknięte w odizolowanym pomieszczeniu" - dodał.

Zakład przetwarzania odpadów przy ul. Kampinoskiej

"Substancja radioaktywna wskazuje na rad"

Jak wskazał Turowicz, o zdarzeniu niezwłocznie powiadomiono Dyżurnego Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych (CEZAR) oraz Dyżurnego Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, "na wezwanie którego na miejsce przybyły jednostki Państwowej Straży Pożarnej".

"Badania przeprowadzone przez PSP wykazały, że odpady zamknięte w pojemniku wykazują promieniowanie wielkości 0,150 µSv/h, mierzone bezpośrednio na deklu pojemnika. Rozpoznanie substancji radioaktywnej wskazuje na rad (Ra 226). Ogólna masa odpadów i pojemnika wynosi ok. 20 kg. Pozostała ilość dostarczonych odpadów nie wykazuje podwyższonego promieniowania" - czytamy dalej w komunikacie.

Jak zapewnia MPO, sytuacja jest w pełni opanowana, nie ma żadnego zagrożenia dla otoczenia.