Tech

Polski Ład zakłada odbudowę Pałacu Saskiego. Trzaskowski: mam dosyć mieszane uczucia

Polski Ład zakłada odbudowę Pałacu Saskiego. Trzaskowski: mam dosyć mieszane uczucia

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że faktycznie było coś więcej, że coś zniknęło, że jest właśnie ta pustka. O odbudowie Pałacu Saskiego wraz z pałacem bruhlowskim mówiło się już tak naprawdę od momentu jego zburzenia – mówiła w programie "Polska i Świat" Maria Wardzyńska ze stowarzyszenia Saski 2018. Planom powrotu budynku na plac Piłsudskiego przyjrzał się Dawid Rydzyk.

Na placu Piłsudskiego wokół Grobu Nieznanego Żołnierza ma zniknąć pustka. Ale ma to się zmienić

"Nie został odbudowany zupełnie świadomie"

Jarosław Kaczyński, wicepremier (wypowiedź z soboty): - Będziemy odbudowywali zabytki, zamki, Pałac Saski.

Odbudowa ma się odbyć w ramach Polskiego Ładu. Pałac Saski w różnej formie istniał przez wieki, co można zobaczyć w Muzeum Warszawy i pełnił ważną rolę siedziby sztabu generalnego, to nie wszyscy odbudowie przyklaskują.

- Nie został odbudowany zupełnie świadomie przez ludzi, którzy żyli w przedwojennej Warszawie i ją pamiętali. To oni podjęli decyzję o tym, żeby pozostawić trwałą ruinę z grobem nieznanego żołnierza - uważa dr Jarosław Trybuś, wicedyrektor Muzeum Warszawy.

Pałac Saski w całej okazałości, czyli mający około 75 tysięcy metrów kwadratowych. Mógłby przytłoczyć jeden z najważniejszych pomników w kraju, jedyny ocalały fragment oryginalnych arkad. Stąd już od dawna powstają częściowo nowoczesne projekty. A historia prób jego odbudowy, co pokazują wizualizacje sprzed lat, jest niemal równie długa jak historia samego pałacu.

Wraca temat odbudowy Pałacu SaskiegoTVN24

Co w Pałacu Saskim? Ratusz, siedziba Senatu?

W latach 90. ówczesny wojewoda warszawski chciał zacząć od postawienia na placu makiety. Realne prace zaczęły się natomiast, gdy w stolicy rządził Lech Kaczyński. Ale kolejna władza już ich nie dokończyła Temat powrócił w kampanii przed wyborami na prezydenta Warszawy, a później na stulecie niepodległości Andrzej Duda oficjalnie zadeklarował kolejne podejście do odbudowy.

- Chciałbym, żeby był widomym znakiem tej Polski, która wzrasta – mówił w 2018 Duda.

Która miała zakończyć się w 2023. Tyle, że jak czytamy teraz, dopiero wtedy ma się  ona zacząć.

Wraca temat odbudowy Pałacu SaskiegoTVN24

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski: - Ja mam dosyć mieszane uczucia. Przede wszystkim dlatego, że nie jestem przekonany, że tak olbrzymia inwestycja jest dzisiaj najbardziej celowa. Natomiast od miesięcy mówię, że jestem gotów do rozmów.

Co w Pałacu Saskim będzie?. Kiedyś mówiono tu o przeniesieniu warszawskiego ratusza lub nowej siedzibie Senatu. Teraz minister kultury zapowiedział, że będzie tam bardzo wiele ważnych instytucji użyteczności publicznej, instytucji kultury i instytucji obywatelskich.

- Mamy dziś do czynienia z pomysłem propagandowym, nieprzemyślanym, nieprzygotowanym, a w konsekwencji prawdopodobnie bardzo kosztownym  – ocenia Bogdan Zdrojewski, były minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego z PO.

Maria Wardzyńska ze stowarzyszenia Saski 2018 zaznacza z kolei, że na placu odbywają się uroczystości państwowe, ale nie przyciąga on społeczności do tego, żeby spędzała tu czas.