Tech

Ørganek zagrał premierowo utwory z albumu "Ocali nas miłość". Każda piosenka to historia innej fotografii

Ørganek zagrał premierowo utwory z albumu

Koncert zespołu Ørganek otworzył w sobotę wieczorem obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. W Parku Wolności rozbrzmiały utwory z albumu "Ocali nas miłość". Tekst każdej piosenki inspirowało jedno zdjęcie najsłynniejszego z powstańczych fotoreporterów - Eugeniusza Lokajskiego. Wydarzenie transmitowaliśmy na antenie TVN24 i w TVN24 GO.

Punktualnie o 21 w Parku Wolności rozpoczął się koncert Tomasza Organka wraz z zespołem i gośćmi Magdą Umer, Ralphem Kamińskim oraz Klaudią Szafrańską. Tego wieczoru miała również premierę płyta "Ocali nas miłość". Organizatorem koncertu i wydawcą płyty jest Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Ocali nas miłość" inspirowana zdjęciami Eugeniusza Lokajskiego

Punktem wyjścia dla twórców płyty "Ocali nas miłość" były zdjęcia jednego z najbardziej znanych powstańczych fotoreporterów Eugeniusza Lokajskiego "Broka". Inspiracją dla każdej z ośmiu piosenek na płycie była inna fotografia. Kolekcja prawie tysiąca zdjęć Lokajskiego - jak podkreślało Muzeum w zapowiedziach koncertu - w "ujmujący sposób dokumentuje zarówno prywatne życie bohaterów sierpnia 1944 roku, jak ich ofiarną walkę na ulicach Warszawy".

Koncert zaczął utwór "Fotograf Brok", dedykowany właśnie Lokajskiemu. - Piosenka, która zaczęła koncert, jest właśnie o nim. Tym koncertem zaczynamy oficjalne obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wszystkie piosenki powstały na tę okoliczność. Są oryginalne, napisane przez nas i był inspirowane zdjęciami Lokajskiego - powiedział widzom po wykonaniu pierwszej piosenki muzyk. Podkreślił, że powstanie niesie ze sobą wartości, które są nam nadal niezwykle potrzebne.

Lokajski - sportowiec, bojownik o wolność, dokumentalista, artysta

Wcześniej Organek tłumaczył, że historia Lokajskiego wywarła na nim niesamowite wrażenie. - Sportowiec, bojownik o wolność, dokumentalista, ale nade wszystko artysta. Esteta. Z jego zdjęć, paradoksalnie dla czasu powstańczej pożogi, bije życie. Roześmiane młode kobiety, pary łączące się w małżeństwie aż Bóg ich nie rozłączy, mężczyźni silni w swej wierze w zwycięstwo. Jest w tym wszystkim jakaś porywająca poezja. Teksty bezpośrednio inspirowane jego zdjęciami dosłownie pisały się same - mówił artysta. - Miałem taką ambicję, żeby w tym roku zrobić to ciut inaczej, czyli nie korzystać z wierszy powstańczych, zrobić to po swojemu - dodał.

Koncert zespołu ØrganekMuzeum Powstania Warszawskiego / TVN24

Koncert był transmitowany przez TVN24 oraz Muzeum Powstania Warszawskiego na YouTube. Koncert inaugurował obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego.