Tech

Rudolf Weigl w Google Doodle. Genialny polski naukowiec, twórca szczepionki na tyfus, uhonorowany przez Google'a

Rudolf Weigl w Google Doodle. Genialny polski naukowiec, twórca szczepionki na tyfus, uhonorowany przez Google'a

2 września 2021 roku to 138. rocznica urodzin Rudolfa Weigla - Polaka, który zrewolucjonizował świat nauki. Wynalazł pierwszą na świecie skuteczną szczepionkę na tyfus plamisty. Z okazji rocznicy śmierci Google uhonorował polskiego naukowca w Google Doodle.

Dokładnie 138 lat temu w Przerowie w Czechach na świat przyszedł Rudolf Weigl. Był polskim biologiem, na kartach historii zapisał się poprzez wynalezienie pierwszej na świecie skutecznej szczepionki na tyfus plamisty.

Szczepionkę opracował krótko po studiach

Weigl był absolwentem Uniwersytetu Lwowskiego, studiował nauki przyrodnicze. W 1913 obronił doktorat i habilitację. Prace nad badaniem specyfiki tyfusu plamistego i roznoszącymi go wszami rozpoczął podczas I wojny światowej. Został powołany do wojska jako parazytolog. Dzięki swoim badaniom udało mu się opracować pierwszą skuteczną szczepionkę przeciwko tyfusowi.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego kontynuował swoje badania. W utworzonym przez niego laboratorium badawczym we Lwowie, wraz ze współpracownikami, produkował niewielkie ilości specyfiku. Weigl przeprowadził także akcję szczepień przeciwko durowi plamistemu podczas katolickich misji w Chinach.

Badania podczas II wojny światowej i Nagroda Nobla

W roku 1939 wyruszył do Abisynii (dzisiejsza Etiopia), gdzie pracował przy opanowywaniu epidemii tyfusu plamistego. Po wybuchu II wojny światowej wrócił do kraju, ponieważ spodziewał się, że z powodu działań wojennych może nastąpić wzrost liczby zakażeń.

W czasie okupacji pracował na potrzeby armii niemieckiej w Instytucie Badań nad Tyfusem Plamistym i Wirusami. Mimo austriackiego pochodzenia, skutecznie odmawiał wpisania się na niemiecką listę narodowościową. Jeszcze podczas wojny - w 1942 roku - został zgłoszony do Nagrody Nobla, jednak jego kandydatury nie poparli Niemcy. Był to odwet ze odmowę podpisania listy.

Jego szczepionka trafiała do ludności cywilnej, mieszkańców gett i partyzantów. Szacuje się, że bezpośrednio mogła uratować nawet kilka tysięcy osób.

Po wojnie zamieszkał w Krakowie, gdzie kontynuował swoje badania i produkcję szczepionek. Zmarł 11 sierpnia 1957 roku w Zakopanem.

Zarówno za życia, jak i po śmierci był kilkukrotnie nagradzany orderami i odznaczeniami - w tym medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata izraelskiego instytutu Jad Waszem.

Z okazji jego 138 urodzin, został upamiętniony na platformie Google Doodle.