Tech

Stan alarmowy na wyspie La Palma, jednej z Wysp Kanaryjskich. Może dojść do wybuchu wulkanu Teneguia

Stan alarmowy na wyspie La Palma, jednej z Wysp Kanaryjskich. Może dojść do wybuchu wulkanu Teneguia

Żółty alarm ogłosiły władze La Palmy, jednej z Wysp Kanaryjskich, ogłosiły żółty alarm. Wzrost aktywności sejsmicznej wulkanu Teneguia w strefie Cumbre Vieja może zwiastować jego erupcję w najbliższych dniach lub tygodniach. Teneguia ostatni raz wybuchł w 1971 roku, przez ponad trzy tygodnie z jego wnętrza wydobywała się wówczas lawa.

Prawie 21 tysięcy wstrząsów odnotowano na wyspie La Palma należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich od 10 września - poinformowało w piątek hiszpańskie radio Cope, powołując się na ekspertów z Instytutu Wulkanologicznego (Involcan). Władze wyspy ogłosiły żółty alarm w związku z erupcją wulkanu - drugi w czterostopniowej, rosnącej skali - ale zaapelowały do ludzi o zachowanie spokoju.

Wyspy Kanaryjskie. Roje sejsmiczne

Cumbre Vieja to wulkaniczny grzbiet, na którym znajduje się wiele kraterów. Zgodnie z ostatnimi informacjami Involcanu, do ponad tysiąca wstrząsów sejsmicznych w tej okolicy doszło tylko w czwartek. Jeden ze wstrząsów, o magnitudzie 3,9 i z hipocentrum na głębokości dziewięciu kilometrów, był odczuwalny przez ludzi przebywających na wyspie. Zarejestrowano też kilka innych o magnitudzie powyżej 3. Naukowcy przyznają, że do tej pory siła wstrząsów jest niewielka, jednak nie wykluczają jej wzrostu.

Od tygodnia dochodzi do tak zwanych rojów sejsmicznych - licznych małych wstrząsów odnotowywanych zaledwie kilka kilometrów od wulkanu Teneguia. Ciśnienie magmy podpowierzchniowej w okolicy Cumbre Vieja spowodowało podniesienie się tej części wyspy już o 10 cm. Eksperci wskazali, że epicentra coraz bardziej zbliżają się do powierzchni - początkowo były na 20 kilometrach głębokości, obecnie są na 6-8 kilometrach, a niektóre nawet na mniej niż trzech.

Aktywność sejsmiczna może się nasilić i być odczuwalna przez ludność, a w ciągu następnych dni lub tygodni może dojść do wybuchu wulkanu - ostrzegli eksperci.

La Palma. Monitoring aktywności sejsmicznej

Delegatura rządu na Wyspach Kanaryjskich zwróciła się do Krajowego Centrum Monitorowania i Koordynacji Sytuacji Kryzysowych (Cenem) o uruchomienie unijnego programu Copernicus w związku z aktywnością sejsmiczną na La Palmie. Program ten jest uruchamiany na wniosek regionów autonomicznych i oferuje bezpłatne usługi operacyjne, pozwalające na obserwowanie ziemi z kosmosu.

Wzrost aktywności sejsmicznej wulkanu odnotowuje się od 2017 r. Teneguia ostatni raz wybuchł w 1971 roku, przez ponad trzy tygodnie z wnętrza wulkanu wydobywała się lawa

W 2011 r. doszło do podwodnego wybuchu wulkanu blisko wybrzeży sąsiadującej z La Palmą wyspy El Hierro, co nastąpiło po wielu tygodniach intensywnej aktywności sejsmicznej.