Tech

Tramwaj do Wilanowa dojedzie tylko na Stegny

Tramwaj do Wilanowa dojedzie tylko na Stegny

Zgodnie z nadzieją, elektroniczna aukcja przyniosła obniżkę cen w przetargu na budowę tramwaju do Wilanowa. Ale wciąż zbyt małą, by od razu budować całą trasę. Na razie więc linia skończy się na Stegnach.

W grudniu Tramwaje Warszawskie otworzyły oferty w przetargu na budowę linii do Wilanowa na odcinkach od Puławskiej do Św. Bonifacego i pętli Stegny oraz od Św. Bonifacego do Branickiego. Zgłosiło się siedem firm. Najniższą kwotę zaproponował Budimex - 945 milionów 527 tysięcy złotych. Mniej niż miliard zaproponowało jeszcze tylko konsorcjum firm Balzola Polska oraz Lantania - 973 mln 623 tys. zł. Pozostałe oferty opiewały na kwoty przewyższające pułap miliarda. Najtańsza propozycja i tak ponad dwukrotnie przekraczało przewidziany na tę inwestycję budżet, bo miasto zabezpieczyło na budowę tramwaju około 495 mln złotych.

Tramwajarze liczyli, że kwotę uda się zbić w aukcji elektronicznej. I nie mylili się. We wtorek aukcja się zakończyła i ponownie najmniej zaproponował Budimex, który całość zamówienia wycenił na 732 mln 234 tys. zł. Jak wyjaśniają TW, oznacza to, że w odniesieniu do odcinka podstawowego (obejmującego budowę trasy od Puławskiej wzdłuż Jana III Sobieskiego za skrzyżowanie z Św. Bonifacego) cena wyniesie ponad 492 mln zł.

Jak mówi nam rzecznik TW Maciej Dutkiewicz, inwestycję można rozpocząć od budowy trasy podstawowej. - Potem mamy 10 miesięcy na decyzję jak skorzystać z tego co jest opcją - zaznacza. Opcją jest w tym wypadku budowa odcinka od Stegien do Wilanowa, z której miasto skorzysta, jeśli znajdzie środki. Jeśli nie, inwestycja zostanie odłożona na "lepsze czasy" i zbudowana już w ramach innego postępowania. - Jak zawsze przy aukcjach elektronicznych możliwe są odwołania. To od tego zależy, kiedy będzie można podpisać umowę z wykonawcą - dodaje.

Trasa tramwaju do WilanowaTramwaje Warszawskie

Tramwaj do Wilanowa

Przetarg na tramwaj do Wilanowa ogłoszono we wrześniu. Ośmiokilometrowa trasa zacznie się na Puławskiej przy Goworka. Liczącą aż 22 metry różnicę poziomów w kierunku Dolnego Mokotowa tramwaj pokona ulicą Goworka i Spacerową. Następnie trasa będzie przebiegać prosto ulicami Belwederską i Sobieskiego w kierunku Miasteczka Wilanów. Planowana są również 800-metrowa odnoga trasy ulicą Św. Bonifacego do pętli autobusowej na Stegnach.

Już w sierpniu informowaliśmy, że tory do Wilanowa mogą powstawać kawałkami. W mediach pojawiła się informacja, że w przypadku wysokich cen odnoga w kierunku Stegien, a także odcinek w kierunku Wilanowa, za skrzyżowaniem Sobieskiego z św. Bonifacego mogą powstać w późniejszym terminie.

Powiązana z budową trasy tramwajowej z Mokotowa do Wilanowa jest również odnoga w ciągu ulicy Gagarina. To inwestycja prowadzona wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji, bo przy okazji powstanie kolektor ściekowy. Umowa na realizację tej inwestycji w formule "Zaprojektuj i buduj" została podpisana z konsorcjum firm Inżynieria Rzeszów i Balzola w maju ubiegłego roku.

Mapa inwestycji tramwajowych w Warszawietvnwarszawa.pl