Tech

W Łodzi uchwalili zakaz dla homofobicznych i antyaborcyjnych furgonetek

W Łodzi uchwalili zakaz dla homofobicznych i antyaborcyjnych furgonetek

Łódzcy radni przyjęli uchwałę, która zakazuje poruszania się po ulicach miasta pojazdów opatrzonych "drastycznymi i nieprzyzwoitymi" treściami. Chodzi m.in. o auta, które propagują treści antyaborcyjne i homofobiczne. Uchwała nie podoba się radnym Prawa i Sprawiedliwości. Ich zdaniem jest niezgodna z prawem. Za propagowanie na pojazdach nieprzyzwoitych i drastycznych treści będzie groziła grzywna w wysokości 500 zł.

Uchwałę przygotowała grupa radnych Koalicji Obywatelskiej. Przyjęto ją - w środę (15 września) - większością głosów rządzącej w Łodzi KO i Łódzkiej Lewicy. Przeciwny był klub radnych PiS.

Pokłosie sierpniowej blokady furgonetki

Przewodniczący rady Marcin Gołaszewski (KO), uzasadniając uchwałę przyznał, że jest ona efektem wydarzeń z sierpnia tego roku. Wtedy po ulicach Łodzi jeździła furgonetka Fundacji Pro - Prawo do Życia, na której widniał wizerunek martwego płodu i hasła "Pigułka aborcyjna zabija. Tak wygląda ofiara aborcji domowej". Poinformował, że w związku z blokadą furgonetki - przez łódzkich aktywistów - i po interwencji policji, 28 osób zostało wylegitymowanych, jedna trafiła na komisariat, a wobec ośmiu osób użyto siły fizycznej. Jak zaznaczył, nowa regulacja ma zapobiegać podobnym sytuacjom.- Doszło do scen, które oburzały opinię publiczną w związku z poruszaniem się po ulicach naszego miasta furgonetek, które były opatrzone w plandeki przedstawiające porozrywane płody ludzkie. Niezwykle bulwersujące obrazy epatowały poruszające się w przestrzeni publicznej osoby, które były zmuszone do ich oglądania - tłumaczył Gołaszewski. Dodał, że sytuacja, którą wywołał przejazd furgonetek zagrażała bezpieczeństwu łodzian, którzy blokowali jej przejazd. Przewodniczący zaznaczył przy tym, że wprowadzenie uchwały jest również efektem apelu mieszkańców o to, by pojazdy z drastycznymi i kontrowersyjnymi treściami nie mogły jeździć po ulicach miasta.

"Wszystkie treści, które są niestosowne"

- Projekt ten nie jest skierowany wyłącznie w konkretny przekaz i furgonetki przedstawiające porozrywane płody ludzkie, ale obejmuje wszystkie treści, które są niestosowne i nie powinny być przedstawiane w przestrzeni miejskiej. Także odzierające ludzi z godności, poniżające i wykluczające - podkreślił Gołaszewski.Wskazał, że regulacja dotyczy umieszczania na pojazdach treści drastycznych, nieprzyzwoitych i znieważających, odnoszących się m.in. do praw osób nieheteronormatywnych, warunków przerywania ciąży, korzystania z wolności reprodukcyjnej, ujawnianych skandali pedofilskich, treści znieważających osoby starsze, z niepełnoprawnościami oraz kobiety.Za propagowanie na pojazdach nieprzyzwoitych i drastycznych treści będzie groziła grzywna w wysokości 500 zł.

Przedstawiciele PiS: dublowanie istniejących przepisów

Cześć radnych zwracała uwagę, że zakaz dubluje obowiązujące już w kodeksie karnym przepisy oraz oceniła, że wprowadzona regulacja będzie "martwym przepisem".- W tym konkretnym przypadku rozwiązania już istnieją i wprowadzenie tej uchwały do porządku prawnego byłoby niczym innym, jak dublowaniem przepisów ustawowych. Przypomnę tylko, że prezentowanie w przestrzeni publicznej drastycznych obrazów to wykroczenie, które mamy prawo zgłaszać odpowiednim organom. Wprowadzanie proponowanych regulacji, które obowiązują już na poziomie ustawy jest niezgodne z prawem - podkreślił podczas dyskusji Sebastian Bulak z klubu PiS.

Wcześniej podobne rozwiązanie przyjęto w Warszawie

Podobną uchwałę w lipcu przyjęła Rada miasta stołecznego Warszawy, ale wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł stwierdził w całości jej nieważność.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia nadzorczego wskazano na brak podstaw prawnych, które uzasadniałyby wydanie przepisów porządkowych w zakresie wynikającym z uchwały. Zwrócono też uwagę na to, że "materia objęta przepisami porządkowymi została wcześniej całościowo uregulowana w aktach ogólnopaństwowych (...)"