Tech

Wanda Traczyk-Stawska wygrała plebiscyt na Warszawiankę Roku 2021

Wanda Traczyk-Stawska wygrała plebiscyt na Warszawiankę Roku 2021

Laureatką plebiscytu Warszawianka Roku 2021 została Wanda Traczyk-Stawska, która jako 17-latka walczyła w Powstaniu Warszawskim. - Wołam do was kobiety, żebyście nieustępliwie walczyły o swoje prawa. Od was zależy przyszłość naszego narodu - mówiła podczas wtorkowej gali.

- Przyjmuję ten zaszczyt, żeby wam powiedzieć, że my kobiety 31. rozkazem otrzymałyśmy takie same prawa jak mężczyźni. Miałyśmy stopnie żołnierskie i odznaczenia. Byłyśmy traktowane tak samo jak mężczyźni. A teraz w wolnej Polsce odebrano nam to prawo, żebyśmy miały decyzję należącą do nas, czy chcemy być matkami czy nie - powiedziała laureatka.

Wyniki plebiscytu Warszawianka Roku ogłoszono we wtorek wieczorem w teatrze Studio przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Powiedział on, że w tym roku na laureatkę oddano rekordową liczbę - 51 tysięcy głosów.

Kim jest Wanda Traczyk-Stawska?

Wanda Traczyk-Stawska, pseudonim "Pączek" i "Atma" była żołnierką Armii Krajowej, członkinią Szarych Szeregów i działaczką podziemia niepodległościowego w czasie drugiej wojny światowej. Mając 17 lat, walczyła w Powstaniu Warszawskim. Po jego kapitulacji trafiła do niewoli niemieckiej. Po powrocie do Polski ukończyła studia na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Przez wiele lat pracowała w szkołach specjalnych. Pielęgnuje także pamięć o Powstaniu Warszawskim, jest przewodniczącą Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy przy Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej. To także działaczka społeczna. Poparła m.in. protest niepełnosprawnych w Sejmie, ubiegłoroczny Strajk Kobiet przeciwko zaostrzeniu przepisów dotyczących aborcji, a w październiku tego roku zabrała głos w czasie prounijnej manifestacji na placu Zamkowym w reakcji na wyrok Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności z konstytucją niektórych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej.

Warszawianka Roku to plebiscyt honorujący kobiety, które swoją działalnością społeczną lub zawodową w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju i promowania Warszawy. Po raz pierwszy plebiscyt został zorganizowany w 2018 roku, w setną rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych.

Nominowane do nagrody

Pośród nominowanych do nagrody w tym roku znalazło się 10 kobiet:Marta Lempart - liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet,Katarzyna Augustynek (Babcia Kasia) - "ikona protestów ulicznych w Warszawie" - jak napisał stołeczny ratusz,Wanda Traczyk-Stawska - harcerka Szarych Szeregów, uczestniczka Powstania Warszawskiego, przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, z której inicjatywy powstała na przykład Izba Pamięci dokumentująca Rzeź Woli i powstańcze losy cywilnej ludności Warszawy,Agnieszka Kępka - współzałożycielka i koordynatorka działań organizacji pomocowej dla osób w kryzysie bezdomności, zainicjonowana przez warszawskich buddystów,Marina Hulia - nauczycielka, działaczka społeczna, opiekująca się uchodźcami, seniorami oraz osobami w kryzysie bezdomności,Agnieszka Sikora - autorka ponad trzystu reportaży radiowych i telewizyjnych o tematyce społecznej,Kamila Górniak - pomysłodawczyni i współzałożycielka Fundacji SMA, która wspiera osoby chore na rdzeniowy zanik mięśni oraz ich opiekunów,Olga Kozierowska - dziennikarka biznesowa, działaczka społeczna i mentorka. Od 12 lat wspiera rozwój zawodowy i osobisty kobiet w Polsce,Magdalena "Lusia" Żagałkowicz - resocjalizatorka i aktywistka walcząca o polepszenie losu osób w kryzysie bezdomności, prowadzi Fundację "Serce Miasta",Sylwia Chutnik - pisarka, aktywistka feministyczna i varsavianistka, autorka książki "Miasto zgruzowstałe. Codzienność Warszawy w latach 1954–1955". Aktywna popularyzatorka czytelnictwa.